PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=173500}

Wyznania gejszy

Memoirs of a Geisha
7,6 188 720
ocen
7,6 10 1 188720
6,1 14
ocen krytyków
Wyznania gejszy
powrót do forum filmu Wyznania gejszy

... chyba raz na zawsze ten powszechnie panujący pogląd przejdzie w końcu do historii.
Jak dla mnie zachwyca orientalną kulturą, tak daleką dla Europejczyków. Świetne zdjęcia ukazujące kraj kwitnącej wiśni w pełnej krasie, pomimo iż nie wszystkie plenery znajdowały się w Japonii. Na dodatek kostiumy, które są według mnie pewnym kandydatem do Oskara. Po niezliczonej ilości filmów o samurajach w końcu doczekaliśmy się filmu w którym głównymi bohaterkami są Japońskie kobiety(pomimo iż większość obsady pochodzi z Chin).
Nie sądzę żeby ten film można było zakwalifikować jako typowy melodramat poza końcowymi scenami które według mnie powinny być bardziej tajemnicze.
Poza końcówką film przyciąga uwagę i jest wart obejrzenia.

ocenił(a) film na 7
Przystojny_Stefan

"... chyba raz na zawsze ten powszechnie panujący pogląd przejdzie w końcu do historii."

Rozumiem, że masz na myśli to, że ten stereotym zostanie przełany.
Film kreuje wizerunek gejszy jako kobiety będącej żywym dziełem sztuki, wyraźnie nie pozostawia złudzeń, że nie można postawić znaku równości między gejszą i prostytutką.
Nazwanie tego przejściem do historii jest niejednoznaczne, przyznasz.

mnich23

To prawda. gejsza musiała spełniać pewne - i to nie małe wymagania. A europejskie prostytutki, to zwykłe niezbyt inteligentne dupodajki za kasę, z których europejskie media robią "ofiary losu". Europejska prostytutka to w świadomości masowej "miła dziewczyna, poszkodowana przez los, wykorzystywana seksualnie" - to jest dopiero przekłamany stereotyp. Miałem okazję rozmawiać z taksówkarzami, którzy w weekendy wożą opolskie prostytutki do klientów i opowiadali - bez złośliwości - że to jest aż przykre, jak prymitywnymi osobami one są. Słynny u nas stereotyp prostytutki, jako samotnej matki, która się prostytuuje, aby wyżywić dzieci, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

ocenił(a) film na 8
Przystojny_Stefan

Zawsze myslałam, że gejsza to prostytutka....więc jak można napisać coś takiego "ukazywał jak trudny jest zawód gejszy, ilu wytrzeczeń wymaga".... to jest napisane, w którymś z wczesniejszych komentarzy.
A dlatego pisze to tu, ponieważ chciałabym się dowiedzieć w końcu co to znaczy "gejsza" tak naprawdę....

YoGi_2

gejsze nie były prostytutkami, były kobietami do towarzystwa gdzie "towarzystwo" nie oznacza tylko uciech łóżkowych. miały służyć swemu panu, ot takie niewolnice z wyższych sfer. potrafiły grać na różnych instrumentach (najczęściej shamisen), znały sztukę parzenia herbaty, poezję czy filozofię.

nazwanie gejsz prostytutkami jest krzywdzące - dla Europejczyka prostytutka to sprzedajna kobieta, która oddaje swoje ciało za pare groszy a nijak to nie pasuje do wizerunku gejsz, które niejednokrotnie były bardziej oczytane niż ich "pan"

Greahtor

Chech niby GeiSha to kobieta Sztuki ale po przeczytaniu książki to jakoś trace dla nich szacunek, są to takie "prostytutki z klasą?" mam nadzieje że nie każde no al. Początkowo myślałem ze geishe się niesprzedaja ale zastanawia mnie fakt:
1. Licytacja mizuage po pare tysięcy jenów
2. Kliku dannów
To, że gejshe są bardziej wybredne bardizej kosztowne i bardziej z gracją to mimo wszystko jak dla mnie syiają z róznymi mężczyznami którzy dadzą więcej, i jakby sprzedaja swoja miłość najbogatrzym. Napewno nie jest to to samo co prostytutka, ale chyba równie sprzeczne z chrześcijańską kulturą europy zachodniej

mich_zio

OMG... Gejsza z prostytutką nie ma NIC wspólnego. Polecam trochę poczytać... Gejsza miała być przede wszystkim artystką. Podczas wojny wiele prostytutek podawało się za gejsze, choć nimi nie były, żeby zachęcić amerykańskich żołnierzy.
Gejsza może, ale nie musi sypiać z mężczyznami. Większość z nich miała jednego, dwóch, góra trzech dannów. Mniej niż niejedna/niejeden, która/y twierdzi, że są prostytutkami.

Migotka

jak w twojim mnimaniu artystką jesy kobieta która uwodzi i sypia z wieloma mężczyznami tylko zewzględu na zaoferowane przez niego pieniądze. Wiem że z geishami bywa róznei część jest takich która ma jednego dannę całe życie ale pozostałe dają różnym węgorzą zaznaczać swoją jaskinię...

mich_zio

Wiele z tych 'gejsz' jak pisałam z gejszami nie ma wiele wspólnego. Prawdziwa gejsza nie sypia z kim popadnie, weź na to poprawkę przed napisaniem kolejnego komentarza.

Migotka

Gejsza nie jest kobietą tylko do łóżka! Kiedy nie podoba sie jej mezczyzna mówi do matki (jakby głównej gejszy) że z tym męzczyzną nie bedzie spać. Nuka zanim dojdzie się do tytułu gejszy trwa kilka lat, a potem jest wyzsza szkoła gejszy trwająca 4 lata. Gejsze zabawiają męzczyzn, są ozdobą, gdy męzczyznom nudzi się dyskutowanie o polityce i gra w karty.
(zagadnienie jest mi znane, poniewaz interesuję się kulturą Japoni)

użytkownik usunięty
Przystojny_Stefan

Zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami że gejsze to nie prostytutki. Ostatnio na dwójce leciał film dokumentalny o tym jak młoda ddziewczyna chciała zostać gejszą. Z wypowiedzi tamtych (prawdziwych) gejsz można się dowiedzieć że gejsza sypia z klientami z własnej woli. Wiem że nieco dziwnie to ujęłam ale jednak to klieńci. Podsumowując: jak chce to sypia a jak nie to nie ;] pozdro

ocenił(a) film na 5
Przystojny_Stefan

a jednak dawniej gejsze miały obowiązek świadczenia usług seksualnych, ktos nie wierzy niech poczyta gdziekolwiek. Byly panimi do to towarzystwa, ale takimi nazwałabym to 'full service' po wojnie liczba gejsz w japonii znacznie zmalała no i nie są one zobowiązanie do uprawiania seksu z klientami (aczkolwiek mogą to robić jeżeli klient przypadnie im do gustu :)) pogląd ze gejsza to prostytutka ma więc cos wspólnego z prawdą, a przynajmniej mial. W koncu te kobiety oddawały swoje ciło za pieniądze tylko że były bardziej ekskluzywne a seks byl tylko jedną z wielu atrakcji jakie miały do zaoferowania, zgadzam sie ze gejsze to artystki, mają niewiarygodnie trudne życie. są jak porcelanowe lalki, te kobiety nie mogą nawet normalnie wyjsc do baru czy do kina. to zycie dla wybranych ale cena jaką za nie płacą jest niewyobrażalna. jak dla mnie to godne podziwu

kinga_007

na poczatek warto byłoby wyjaśnic, że rola gejszy zmieniała się przez dziesiątki lat. kiedyś gejsza nie spała z mężczyznami nigdy (chyba że się zakochała i sama o to zabiegała ryzykując swoją kariere i reputacje-najczęściej przestając być gejszą). prawdziwa gejsza była artystką, wykształconą i oczytaną kobietą, z którą sama rozmowa i wypicie herbaty było niesamowitym zaszczytem o który walczyli męzczyżni.Z biegiem lat i zmianą kultury (na bardziej frywolną, pełną wyuzdania i prostytucji) jakby zmuszono gejsze do transformacji. prawdziwych gejsz już prawie nie ma (z tego co wiem żyje jeszcze ok.10 w czymś na kształt zakonu gdzie wciąż kultywują pradawne tradycje ale już bez następczyń,które mogłyby szkolić. Gejsze zaczęły się upodabniać do prostytutek, a obie te profesje mylnie nazywano "gejsza".TO BŁĄ. Podsumowującwięc każdy z was ma trochę racji,a prawda jest taka, że nawet Sayuri nie była prawdziwą,dawną gejszą, lecz już zmieniona przez rozwój cywilizacji-gdy seks gejsz z klientami zaczął być czymś normalnym.

Kotori7

Witam Wszystkich:)

Na początku chciałem zaznaczyć że tytuł był nieco przekorny i miał raczej spowodować dyskusję niż stwierdzać sam fakt. Osobiście nigdy nie postrzegałem gejsz jako przedstawicielek najstarszego zawodu świata.
Uważam jak większość tutaj że postrzeganie gejszy w społeczeństwie japońskim ewoluowało i zmieniało się na przestrzeni dziejów. Sama istota tej profesji miała na celu niesienie przyjemności mężczyzną (oczywiście wyłączając z tej strefy erotyzm).
Trzeba jednak pamiętać, że film wyreżyserowany został przez amerykanów i do nich adresowany. Stanowi on pewną wizję, ale czy zgodną z życiem ciężko mi powiedzieć, może po części tak....

DZIĘKI ZA POŚWIĘCENIE CHWILI CZASU, PRZECZYTANIE PARU WERSÓW I ODPOWIEDZI;)

ocenił(a) film na 7
Przystojny_Stefan

Gejsza (jap. 芸者 geisha; także geiko (芸子) lub geigi (芸妓)) – osoba (obecnie wyłącznie kobieta) w Japonii o umiejętnościach artystycznych, bawiąca gości rozmową, tańcem, śpiewem i grą na instrumentach (np. na shamisenie, koto czy shakuhachi)[1].


Spis treści
1 Charakterystyka
2 Zobacz też
3 Przypisy
4 Bibliografia
5 Linki zewnętrzne
Charakterystyka
Słowo geisha składa się z wyrazów: gei (sztuka) i sha (osoba). W dialekcie regionu Kansai (w tym Kioto) używa się określenia geiko.

Tradycja gejszy wywodzi się od mężczyzn-błaznów taiko-mochi (lub hōkan)[2] (odpowiedników występujących na Zachodzie błaznów). W późniejszych czasach dołączały do tego zawodu kobiety, dla odróżnienia zwane onna-geisha, czyli „kobieta-gejsza”. Obecnie gejszami zostają wyłącznie kobiety.

Zanim kobieta zostanie gejszą, musi przejść sześcioletni okres bycia maiko.

Uczą się także dobrych manier, poznają literaturę i poezję. W Yoshiwarze i innych dzielnicach miłości gejsze były ściśle oddzielone od prostytutek. Tym niemniej tradycja gejszy wywodzi się od mężczyzn-błaznów, którzy zabawiali gości w domach publicznych. Pierwsze żeńskie gejsze również wywodziły się ze środowiska prostytutek (pierwsza kobieta, która nazywała siebie gejszą, była prostytutką z Fukagawa i pojawiła się około 1750 roku, co zbiega się ze schyłkiem oiran – ostatnią z tradycyjnych oiran datuje się na rok 1761). Gejsza potrafi prowadzić ceremonię parzenia i picia herbaty. Jest ubrana w tradycyjny strój.

Z czasem gejsze wyspecjalizowały się pracując wyłącznie jako tancerki, choć bywało, że niektóre decydowały się na prostytucję (także niektóre tancerki pracujące poza lokalami licencjonowanymi przez pewien okres wychodziły poza ściśle artystyczne zajęcia). Błędny wizerunek gejszy jako prostytutki na Zachodzie wziął się jednak przede wszystkim stąd, że Amerykanie okupujący Japonię po drugiej wojnie światowej korzystali z usług japońskich prostytutek (tzw. geisha girls), które często stylizowały się na gejsze (których tam w owym czasie się nie spotykało).

W Yoshiwara gejsze dzielono na dwie klasy: dorosłe i dziecięce, nazywane przez gości kamieniami półszlachetnymi. Wyróżniały się kunsztownymi fryzurami ozdobionymi szpilkami i eleganckimi klejnotami z wyszytymi symbolicznymi figurami. Nosiły kosztowne klejnoty, pierścienie i ozdoby ze złota i srebra. Na przyjęcia udawały się w małych grupach, przeważnie po trzy, w towarzystwie dwóch dziewcząt grających na bębenkach. Wybijały one takt, podczas gdy ich starsze koleżanki grały na shamisenie, biwa i shakuhachi i tańczyły. Prezentowały m.in. tradycyjny, zabawny taniec kappore[3]. Istniały również całe orkiestry, złożone z 10, 15 lub 20 gejsz, wykonujących dawną muzykę religijną w czasie wielkich świąt obchodzonych w Yoshiwarze.


Geiko zapalająca cygaro klientowi
Gejsze zamieszkują w domach zwanych okiya (lub geisha-ya)[4], a chadzają na przyjęcia głównie do tradycyjnych herbaciarni ochaya. Gejsze są ekspertkami ceremonii herbacianej. Początkowo ubierały się bardzo skromnie, choć ze smakiem i chlubiły się su-gao, czyli twarzą bez makijażu[5]. W opinii Japończyków uchodziły za ideał bijin (pięknej kobiety)[6].

Gejsze odgrywały znaczącą rolę w gospodarce i polityce Japonii. W okresie Meiji mówiono, że ambitny urzędnik powinien mieć dwa cele w życiu: wziąć za żonę gejszę i zostać ministrem. Jednak nawet gejsze nie będące żonami urzędników posiadały ogromne wpływy. Przykładem były np. O-koi-san, oficjalna metresa księcia Tarō Katsury (1848–1913), czy Momokichi, kochanka księcia Tomomiego Iwakury (1825–1883).

W ostatnich latach gejsz przybywa, głównie w Kioto. Jest to powodowane promocją tradycji przez rząd Japonii i coraz łatwiejszy dostęp do wykonywania tego zawodu. Gejsze są ważnym elementem japońskiej kultury.

ocenił(a) film na 7
marcin_lendzion

to wikipedia na temat gejsz

marcin_lendzion

Jak ktoś zna świat tylko z wikipedii to wkleja linki z wikipedii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones