PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=173500}

Wyznania gejszy

Memoirs of a Geisha
7,6 188 788
ocen
7,6 10 1 188788
6,1 14
ocen krytyków
Wyznania gejszy
powrót do forum filmu Wyznania gejszy

Niezły

użytkownik usunięty

Moim zdaniem film bardzo amerykański. Euro- amerykańska wrażliwość luźno przeniesiona na japoński grunt.
Fabuła naiwna.
Główna bohaterka za nic nie chce zostać gejszą, co w jej kulturze jest chyba nobilitacją, to nam kojarzy się, co najmniej, dwuznacznie.
Ale wystarczy, ze prezes kupuje jej lody, od razu chce zostać gejszą. Mimo, ze teraz będzie jej trudniej, bo spadła w hierarchii.

No i ta cukierkowatość
Zostaje oczywiście najlepszą kurtyzaną.
Swoją cnotę sprzedaje za najwyższą cenę w historii.
Tancerką też jest najlepszą.
Niby taka niewinna i nieporadna, ale staje się właścicielką domu.
Swój dług spłaca najszybciej w historii.
A jednocześnie przedstawiana jest jako uosobienie niewinności.
Jak jest wojna to zostaje praczką.
By po chwili na wezwanie stać się znowu najsłynniejszą gejszą.
By za chwilę dać się podejść koleżance jak wcielenie naiwności.
Ale jak wszystko w jej życiu, podłe intrygi, tylko naszej Sayuri, wychodzą na dobre bo prezes wyznaje jej miłość.

Plusem filmu jest baśniowa, cukierkowa scenografia. Park, aleje prześliczne.

ocenił(a) film na 10

Scenografia jest rzeczywiście przecudowna. Nigdy się na ten film nie mogę napatrzeć!
Co do fabuły, to jest ona napisana na podstawie książki. Wiadomo, że w przypadkach ekranizacji dużo rzeczy zostaje pominiętych, a w szczególności fragmenty, które mówią o odczuciach bohaterów - przedstawię Ci więc jako-tako, jak to wyglądało w powieści :)

Główna bohaterka, tak, nie chce zostać gejszą. Jako mała, dziewięcioletnia dziewczynka, jedyną rzeczą, jaką pragnie, to spotkanie ze starszą siostrą i ucieczka od ludzi, których zwyczajnie nie lubi - co chyba jest zrozumiałe. Dopiero gdy zapłakana siedzi nad rzeką i wypłakuje sobie oczy, podchodzi do niej Prezes, który jako jedyny okazuje jej życzliwość i zmienia jej nastawienie. Według treści książki, minęły wtedy dwa/trzy lata, odkąd Chiyo zaplanowała ucieczkę i wciąż pozostawała służącą w okiya, gdzie była traktowana jako najgorsza posługaczka. Tego dnia, zanosząc Hatsumomo do szkoły ozdoby do włosów, zorientowała się, że przez własną głupotę prawdopodobnie przez całe życie będzie prowadzić taki los. Rozmowa z mężczyzną uświadomiła jej, że bycie gejszą to jedyna droga, by przestać oglądać się na przeszłość i zacząć na nowo żyć.
Tancerką nie była najlepszą. Jej mistrzyni zrobiła z niej swoją ulubienicę, by dać popalić Hatsumomo. Kurtyzaną też nie była dobrą, bo... Nią nie była. Miała wielu znajomych klientów, którzy często prosili ją na spotkania w herbaciarniach, ale na pewno nie była najbardziej czarującą ze wszystkich dziewcząt - było wspomniane, że już po kilku latach w Kioto pojawiła się inna panna, która rozłożyła wszystkie poprzednie rywalki na łopatki.
Stała się córką okiya przez zarobienie dużej ilości pieniędzy, co zawdzięczała tylko Mamesze. To samo tyczy się długu, bo to jej starsza siostra pilnowała wszystkich jej wydatków oraz ewentualnych spotkań.
Tak, Nobu udało się załatwić przewiezienie Sayuri do byłej pracowni kimon, gdzie w tamtych czasach zaczęto produkować spadochrony. I to właśnie Nobu, tylko ze względu na relacje, prosi ją, by pojechała z nim na spotkanie z Generałem.

Nie wiem, czy w filmie jest to wspomniane, ale gejsza nadmienia, że według japońskich wierzeń ma w sobie dużo "wody". I mam wrażenie, że to w jakiś sposób właśnie ma się do przedstawionej historii - zauważ, że Sayuri właśnie jak woda omija przeciwności i płynie dalej, w kierunku, którego sobie obrała.

Fabuła może jest naiwna, ale mnie urzekła. Polecam serdecznie przeczytanie książki, jest naprawdę fajna, przynajmniej w moim odczuciu. A po "Gejszę z Gion" Mineko Iwasaki też można sięgnąć, jeśli chce się jeszcze bardziej zaznajomić z tematem.

Pozdrawiam! Ale się rozpisałam :))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones